Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Blog Adama Czyżewského/  Unipetrol seznámil se svými plány politiky Ústeckého kraje
Velikost textu:  A AA
Unipetrol seznámil se svými plány politiky Ústeckého kraje

27-09-2012  

V Chemparku Záluží se 27. září setkali zástupci skupiny Unipetrol s reprezentanty místních samospráv, Ústeckého kraje a poslanci, kteří zastupují region v Parlamentu ČR. Pozvání přijali mimo jiné hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, primátor Mostu Vlastimil Vozka, poslanec Jiří Šlégr nebo místostarostka Litvínova Erika Sedláčková.

O krátké nahlédnutí do oblasti chemického průmyslu se v samém úvodu postaral tiskový mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Upozornil, že ve veřejností občas podceňovaném odvětví v rámci EU působí sto tisíc společností, které zaměstnávají necelé čtyři miliony obyvatel unie. Chemie má v České republice dlouhou tradici, patří mezi zdejší největší průmyslová odvětví. Navíc je to obor, který se postupně modernizuje. „Kupříkladu náš hlavní akcionář PKN Orlen vložil od roku 2005 do skupiny Unipetrol řádově miliardu eur, což je největší polská investice v České republice," upozornil Mikuláš Duda. Bez produktů, které vznikají na bázi chemických výrob a jsou součástí našeho každodenního života, se neobejdeme. „Proto je v chemii i budoucnost tohoto kraje," uzavřel Mikuláš Duda.

„Dobrý den dámy a pánové, jsem rád, že se tady potkáváme," přivítal politiky na půdě Chemparku Artur Paździor, člen představenstva Unipetrolu a generální jednatel Unipetrolu RPA. Přítomné informoval o výsledcích společnosti, tržních podmínkách a vývoji makroekonomického prostředí, které je ovlivňují. Hovořil i o zaměstnanosti a o dárcovských projektech a zapojení zaměstnanců do nich. Pohled na celou skupinu rozšířil Piotr Wielowieyski, místopředseda představenstva Unipetrolu, který je zodpovědný za strategické projekty, když se věnoval kupříkladu plánovaným optimalizačním opatřením.

Ředitel kapitálových investic Unipetrolu Vladimír Zemánek pohovořil o investičních projektech, které chce společnost realizovat v příštím roce. Ředitel pro HSE Pavel Sláma ujistil přítomné o prioritách v rámci ochrany životního prostředí a bezpečnosti práce a okomentoval dosažené výsledky v těchto oblastech. Poslední z řečníků, ředitel jednotky energetické služby Unipetrolu RPA Jaromír Vorel, se ve své prezentaci věnoval výzvám, kterým společnost čelí v oblasti energetiky.

Klíčovým poselstvím celého setkání bylo ujištění, že Unipetrol bude i nadále hrát významnou roli v budoucnosti regionu. Vzhledem k měnícím se podmínkám na světových trzích ovšem musí společnost projít změnami, které by měly v budoucnu zvýšit její konkurenceschopnost. V závěru prezentace zazněla prosba o pomoc a také apel směrem k přítomným zástupcům lokální i celostátní politické scény. Konkrétně šlo o rozumnou výši lokálních daní, odstranění nadbytečné administrativy či přehodnocení některých zamýšlených legislativních opatření, které pro firmu znamenají dodatečné náklady v následujících letech.

Přítomní hosté se kupříkladu zajímali o vývoj zaměstnanosti a o pohyb platů zaměstnanců či jak pokračuje výzkumný projekt UniCRE. Vlastimil Vozka mimo jiné ocenil proaktivitu společnosti v oblasti komunikace aktuálních témat a hlavně šíři, s jakou se diskutovalo o projektech, které chce Unipetrol v regionu realizovat. Otevřel i debatu k etylenovodu Záluží – Böhlen a jeho osudu. Za všestrannou vstřícnost k regionu a pomoc městu Litvínov i hokejovému klubu VERVA poděkovala Erika Sedláčková. Z pohledu starosty Meziboří Petra Červenky byla nejdůležitější informace, že Unipetrol chce být v regionu i za 20 let. Dále pochválil přednesenou strategii s důrazem na bezpečnost. Poděkoval rovněž za práci zaměstnanců potřebným v rámci dobrovolnických aktivit. Jiří Šlégr slíbil, že bude na půdě poslanecké sněmovny prezentovat informace, které se právě dozvěděl, aby se pokud možno zlepšily podmínky pro Unipetrol. Rovněž doporučil, aby se takto obšírná setkání za účasti všech poslanců regionu a konkrétního ministra konala častěji. Poukázal i na dlouhodobý problém dopravní obslužnosti, kdy frekventovaná silnice spojující Most s Litvínovem protíná Chempark Záluží, a požádal o vyvolání debaty ke změně této situace. Helena Veverková, členka předsednictva Hospodářské a sociální rady Mostecka, navázala, že poměrně komplikovaný případ silnice Most Mariánské Radčice souvisí s revitalizací území po lomu Most, což je jedna z místních priorit. Požádala i o pokračování v podpoře Ekologického centra Most, které v regionu odvádí záslužnou práci.

Aleš Konopásek, vedoucí kanceláře hejtmanky, upozornil, že Ústecký kraj jako jediný z celé ČR je stálým členem Evropské sítě chemických regionů (ECRN), a má tak možnost ovlivňovat náhled Evropské komise na chemický průmysl. Nabídnul proto Unipetrolu možnost s Ústeckým krajem v rámci ECRN spolupracovat a využít možnost ovlivňovat různé akty, které by měly přicházet z Evropské komise do regionu. Vyslovenou nabídku zástupci Unipetrolu hned přijali. Hejtmanka na to ještě reagovala, že vedle tohoto tématu by se příští podobné setkání mohlo zabývat povolením provozu pro etylenovou jednotku a jejím vlivem na životní prostředí. Upozornila i na od září nový zákon, který by se měl promítnout do provozního řádu teplárny T700 Unipetrolu RPA.

A.Pazdzior s hejtmankou 
   

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL