Jste zde: orlenunipetrol.cz > CZ/  Odpovědná firma/  Udržitelné podnikání
Velikost textu:  A AA
Udržitelné podnikání
​​

Naše video o udržitelnosti


​​​
Iniciativy:

Vyrobíme recyklované plasty

Obdrželi jsme mezinárodně uznávanou certifikaci na zpracování hydrogenovaného rostlinného oleje (HVO) na ethylenové jednotce. Tento bio-cirkulární a biogenní materiál má naprosto stejnou kvalitu jako materiál vyráběný z fosilní suroviny. Takto jsme schopni vyrábět kromě polypropylenu také polyetylen, etylen a benzen.

 

Testujeme chemickou recyklaci využívající principy pyrolýzy neboli termického rozkladu za zvýšených teplot. Jde o technologii, která umožňuje opětovně materiálově využít odpadní plasty.

Zpracujeme a vyrobíme biopalivo

 

Využijeme biopaliva z odpadní dřevní hmoty, ale také třeba z pilin, slámy nebo řas, aby v blízké budoucnosti sloužily jako biosložka druhé generace a byly přimíchávány do pohonných hmot. Vyrobené biopalivo z dřevní štěpky nemusí sloužit jen k přimíchávání, ale vozidlo se vznětovým motorem může jezdit čistě na toto nové biopalivo. 


Ušetříme statisíce vagónů uhlí a snižujeme emise CO2


V rámci průběžné modernizace, plnění emisních limitů i závazku být do roku 2050 uhlíkově neutrální, máme záměr nahradit  dosavadní uhelnou teplárnu v Litvínově zcela novou paroplynovou teplárnou, jež by nahradila dosluhující teplárnu T700.

Zároveň nahrazujeme dosavadní uhelné teplárny novými paroplynovými jednotkami. Postavili jsme plynovou teplárnu pro etylenovou jednotku v Litvínově, novou kotelnu již má také neratovická Spolana.


Vyrobíme vodík jako palivo


Podporujeme výstavbu infrastruktury pro vodíkovou elektromobilitu. Zabýváme se konkrétními projekty efektivní výroby vodíku z alternativních zdrojů, tedy bez uhlíkové stopy.

 

Zpětně využijeme odpadní vodu a teplo


Zaměřujeme se na využití odpadního tepla pro další výrobu elektrické energie a  zpětnou rekuperaci plynů z polních hořáků. V případě dostupnosti technologií budeme dále tuto oblast rozvíjet.

 

Digitalizace


Chceme maximálně využít nejmodernější technologie pro zvýšení efektivity, bezpečnosti a kvality výroby našich produktů. Urychlíme tím technologickou práci, ušetříme čas a energii, snížíme výrobní náklady a budeme mít pozitivní dopad na životní prostředí.​​​

​​​​
 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL